Játssz okosan! - Gaming tippek
Találd meg a hozzád legjobban illő játékélményt, válassz okosan platformot és kiegészítőket!
A játékoknak hihetetlen sok fajtája létezik a bújócskától a táblás játékokon át a digitális megoldásokig. Az utóbbiak terén van, akinek elég annyi, hogy néha a munkába tartva vagy onnan hazafelé a metrón öt percet játszik mobilon, de sokan vannak olyanok, akiknek mélyebb, hosszabb élményre van szükségük. Van, akiknek azért, hogy egy kicsit kikerülhessenek a mókuskerékből, másoknak azért, hogy így is összehozzák a családot a kanapén, a tévé előtt.
"Játék a kanapén: mit válasszak?"
A játékosok egyik része inkább a kényelmes megoldások híve: a kanapén kényelmesen hátradőlve, a nagyképernyős tévén játszana egy játékvezérlővel. Az ehhez szükséges játékkonzolok előnye az, hogy semmilyen bonyolult beállításra nincs szükség a használatukhoz, csak a tévét és a kontrollereket kell csatlakoztatni, majd pedig elindítani a játékot, ami a konzolon elérhető legjobb minőségben áll rendelkezésünkre.
A konzolos megközelítés leginkább azok kedvence, akik tényleg „csak" játszani szeretnének úgy, hogy egyszerűen bekapcsolják a gépet, felkattintják a tévét, besüppednek a párnák közé és máris egy másik világban találják magukat. A konzolok emellett több szempontból is családbarát eszközök. Egyrészt több vezetéknélküli kontroller csatlakoztatásával akár többen is együtt szórakozhatnak ugyanazon a kanapén, és mivel a játékkínálatban a legkisebbektől az idősebbekig, a könnyed kihívásoktól a profi szimulátorokig sokféle megtalálható, igazi családi élményközpontként tekinthetünk rájuk.
Melyik típust válaszd? A két vezető otthoni sorozatból a PlayStation 5, valamint az Xbox Series S és X között leginkább az elérhető játékkínálat jelent különbséget, utóbbi modelleknél a Series X a komolyabb hardverigényű játékokat is kompromisszummentesen futtatja, míg az S az elérhetőbb árával lehet a befutó.
"Mit tegyek, ha a profizmus a cél?"
A PC-s világban itt mindenki maga válogathatja össze azt a hardveres és szoftveres környezetet, amely leginkább megfelel az általa megkívánt minőségnek, de alkalmazkodik a pénztárcájához is. A moduláris felépítésnek köszönhetően az is megoldható, hogy a játékok hardverigényének növekedéséhez nem kell feltétlenül a teljes gépet lecserélni, elég lehet akár egy memóriabővítés vagy egy új grafikus kártya.
A gamer laptopok esetében fontos fegyvertény a hordozhatóság: ma már elérhetőek olyan modellek, amelyek hardveres erőben simán hozzák az asztali gépek szintjét, de mégsem vagyunk velük helyhez kötve, és akár a legkomolyabb játékokat is elindíthatjuk, mondjuk a vonaton.
Hogyan válassz hardvert? A PC-s játékok esetében az online boltokban és a legnépszerűbb online játékmagazinokban is könnyen megtalálhatjuk a minimális és az ajánlott hardveres követelményeket.
"Mire jók az ectra gombok és a színes fények?"
Lehet a nappaliban a legmodernebb játékkonzol, vagy az asztalon a legújabb, ultraerős PC, az élményt még így is lehet tovább fokozni a kiegészítőkkel. Ilyen például egy jól megválasztott billentyűzet és egér: a játékokhoz használható extra gombokra kitehetjük a kedvenc játékainkban használt leggyakoribb kombinációkat, míg az állítható RGB háttérvilágítás segít abban, hogy a képernyőre tapadva is gyorsan átláthassuk a legfontosabb billentyűk helyét.
Melyik típust válaszd? Ha a lehető legpontosabb irányításra van szükséged, keress mechanikus billentyűzetet, valamint olyan egeret, amelyen állítható az érzékenység. Az RGB-háttérvilágítás terén érdemes olyan eszközöket keresned, amelyeken a fények nemcsak esztétikai szinten jelennek meg, hanem te magad is beállíthatod, milyen gombok hogyan világítanak.
"Hiába vagyok gyorstüzelő, mégsem nyerek, miért?"
Manapság már a legtöbb játék igényel valamilyen internetkapcsolatot. Eleve egyre kisebb a fizikai formában, DVD-n megvásárolható játékok aránya, ezért a hivatalos „online játékboltokból" tölthetjük le őket megvásárlás után, ahogy a folyamatos frissítések is így érkeznek. Emellett pedig sok olyan játék létezik, amelyben akár a világ túlfelén élőkkel is kalandozhatunk együtt, vagy küzdhetünk egymás ellen. Ebben az esetben kiemelten fontos, hogy gyors és stabil internettel rendelkezzünk: egy nagy sávszélességű kapcsolat ma már alapvetés, és az igazán profik továbbra is esküsznek arra, hogy a PC-jüket vagy konzoljukat LAN-kábellel csatlakoztassák a routerhez.
Hogyan válassz hardvert? Ha a sebesség mindennél fontosabb, érdemes kifejezetten gamer célokra kifejlesztett routereket keresni. Ha pedig egy nagyobb légtérben egyenetlen a Wi-Fi lefedettség, próbálkozzunk mesh rendszerekkel, amelyek a legeldugottabb sarkokban is elérhetővé teszik a vezetéknélküli kapcsolatot.
5 tech tipp, ami segít a választásban
-
Ne habozz megkérdezni másokat:
nézd meg, mi vált be a hozzád hasonló érdeklődésű ismerősöknél, próbálj ki konzolokat és PC-ket, hogy lásd az egyes kategóriák előnyeit. -
Gondold végig, hol és hogyan játszanál a legtöbbet:
kanapés-családos módon vagy a gép előtt ülve? Ugyanígy vedd számításba, milyen típusú játékokat kedvelsz, ez is segíthet a PC-konzol kérdés eldöntésében. -
PC-s játék esetén haladhatsz fokozatosan:
első körben választhatsz egy erős számítógépet, majd amikor a költségvetésed engedi, később is felturbózhatod egy gyorsabb képfrissítésű monitorral vagy játékra tervezett perifériákkal. -
Manapság könnyű bármilyen perifériára rátenni a "gamer" matricát:
vásárlás előtt mindenképp nézd meg, milyen valós előnyöket ad egy kiegészítő a játékosoknak. -
Gondolkodj előre:
amikor összeállítod a PC-s konfigurációt azt is vedd figyelembe, hogy a jövőben érkező játékok nagy eséllyel komolyabb hardverigényeket támasztanak a maiaknál.