Sajtóközlemények

A MAGYAR TELEKOM 2024.ELSŐ NEGYEDÉVES EREDMÉNYEI

Budapest, 2024. május 15. 17:35

A Magyar Telekom ma közzétette 2024. első negyedévére az EU által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerinti konszolidált pénzügyi eredményeit. A negyedéves pénzügyi jelentés nem auditált értékeket tartalmaz az összes pénzügyi időszakra.

Főbb eredmények:

Az összes bevétel éves szinten 14,5%-kal 224,2 milliárd forintra nőtt 2024 első negyedévében. Ezt a javulást a mobil adatforgalomból származó bevételek erőteljes emelkedése és a vezetékes szélessávú bevételek növekedése okozta, mindkettő az alapvető üzleti növekedést tükrözi, míg az inflációkövető díjkorrekció pozitív hatása Magyarországon az összes szolgáltatás tekintetében magasabb előfizetési díjbevételekhez vezetett. Mindez a mobil és vezetékes eszközértékesítéséből származó bevételek növekedésével is párosult.

  • A mobil bevételek 16,6%-kal, 130,9 milliárd forintra nőttek 2024 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest , ami a mobil adatbevételek folyamatos növekedésének és a magasabb volumenű készülékértékesítésnek köszönhető.
  • A vezetékes bevételek éves szinten 15,0%-kal, 72,6 milliárd forintra nőttek 2024 első negyedévében, elsősorban a vezetékes szélessávú és TV bevételek ügyfélkör-bővülés miatti növekedésének, valamint a magyarországi előfizetési díjakra vonatkozó inflációkövető díjkorrekció kedvező hatásának köszönhetően.
  • A rendszerintegrációs és informatikai ('RI/IT') bevételek nagyjából változatlanok maradtak az előző év azonos időszakához képest, 2024 első negyedévében 20,7 milliárd forintot tettek ki, tükrözve az előző évhez hasonlóan alakuló ügyfélkeresletet a meghatározó piacainkon.

A közvetlen költségek éves összevetésben 8,5%-kal, 88,8 milliárd forintra nőttek 2024 első negyedévében, mivel a készülékértékesítés növekedésével párhuzamosan emelkedtek a készülékértékesítési költségek, valamint a követelések értékvesztése, ami elsősorban a magasabb bevételi bázist tükrözi.

  • Az összekapcsolási költségek éves összevetésben 21,6%-kal, 4,3 milliárd forintra csökkentek 2024 első negyedévében, ami tükrözi a magyarországi mobil végződtetési díjak 2024. január 1-jétől hatályos csökkentését.
  • Az RI/IT-szolgáltatásokhoz kapcsolódó költségek nagyjából változatlanok maradtak az előző év azonos időszakához képest, 2024 első negyedévében 15,1 milliárd forintot tettek ki, összhangban a kapcsolódó bevételek alakulásával.
  • Pénzügyi eszközök és szerződéses eszközök értékvesztése és nyeresége (követelések értékvesztésével kapcsolatos kiadások) éves szinten 1,3 milliárd forinttal, 64,2%-kal volt magasabb, 2024. első negyedévben 3,4 milliárd forintot tett ki, összhangban a magasabb árbevétellel, beleértve a részletfizetésre történő értékesítés növekedését, és tükrözi a vevői követelések kedvezőtlenebb korosodását a magyarországi működésben.
  • A távközlési adó lényegében nem változott az előző év azonos időszakához képest, 2024 első negyedévében 6,3 milliárd forintot tett ki, mivel az alacsonyabb vezetékes hangalapú használatot és az üzleti ügyfelek által generált mobil hangforgalom csökkenését ellensúlyozta a bővülő lakossági előfizetői kör által felhasznált beszédpercek növekedése.
  • Az egyéb közvetlen költségek éves szinten 12,5%-kal, 59,6 milliárd forintra nőttek 2024 első negyedévében, ami elsősorban a magasabb készülékértékesítési volumenhez köthető költségnövekedésnek, valamint a TV-tartalomdíjak emelkedésének a következménye.

A bruttó fedezet éves szinten 18,7%-kal 135,5 milliárd forintra javult 2024 első negyedévében a magasabb szolgáltatási bevételeknek köszönhetően, amelyet részben mérsékelt a készülékértékesítéshez kapcsolódó költségek növekedése és a követelések értékvesztésének emelkedése.

A közvetett költségek éves szinten 9,3%-kal, 50,9 milliárd forintra csökkentek 2024 első negyedévében, elsősorban a közműadó magyarországi megszüntetésének köszönhetően.

  • A személyi jellegű ráfordítások éves szinten 10,9%-kal nőttek, 21,8 milliárd forintot tettek ki 2024 első negyedévében, ami elsősorban a 2023. július 1-től hatályos magyarországi béremelést tükrözi.
  • A közműadó 2024. január 1-jével kivezetésre került, ami 7,8 milliárd forintos javulást eredményezett az előző évhez képest, mivel a korábbi években a teljes évre vonatkozó közműadót el kellett számolni az első negyedévben az irányadó IFRS számviteli szabályoknak megfelelően.
  • A távközlési pótadó 1,6 milliárd forinttal, 8,9 milliárd forintra nőtt 2024 első negyedévében, tükrözve a bevételnövekedést.
  • Az egyéb működési költségek (a közműadó és a távközlési pótadó nélkül) 4,2%-kal, 21,1 milliárd forintra csökkentek 2024 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest; ez az alacsonyabb energiaköltségeknek köszönhető, amelyek ellensúlyozták az egyéb költségekre nehezedő, infláció okozta költségnyomást.
  • Az egyéb működési bevételek a korábbi trendeknek megfelelően 0,9 milliárd forintot tettek ki 2024 első negyedévében.

Az EBITDA éves szinten 45,8%-kal 84,6 milliárd forintra nőtt 2024 első negyedévében a bruttó fedezet javulásának, valamint a közműadó kivezetése pozitív hatásának együttes eredményeként. Az EBITDA AL éves szinten 51,4%-kal 77,0 milliárd forintra nőtt 2024 első negyedévében.

Az amortizációs költségek 5,0%-kal nőttek az előző év azonos időszakához képest, 2024 első negyedévében 35,3 milliárd forintot tettek ki, tükrözve az IFRS 16 szerinti használatijog-eszközhöz kapcsolódó amortizációs költségek növekedését, valamint a szoftverlicenszekhez kapcsolódó átmenetileg magasabb értékcsökkenést.

Az időszak eredménye éves szinten 197,4%-kal, 23,2 milliárd forinttal 35,0 milliárd forintra nőtt 2024 első negyedévében. A javulás az EBITDA erőteljes növekedésének köszönhető.

  • A nettó pénzügyi eredmény a 2023. első negyedévi 8,7 milliárd forintos veszteségről 2024. első negyedévi 7,8 milliárd forintos veszteségre javult. A nettó kamatráfordítás javulását az összességében alacsonyabb hitelállomány, valamint a kedvezőbb likviditási pozíciók magyarázták, ami alacsonyabb kapcsolódó költségeket eredményezett. Az egyéb pénzügyi ráfordítások kedvezőtlen változása elsősorban a forint eltérő negyedéves mozgását tükrözi az időszak során, ami 2024 első negyedévében magasabb árfolyamveszteséget eredményezett, mint 2023 első negyedévében. Ezeket részben ellensúlyozta a derivatív pozíciókon könyvelt nem-realizált nyereség.
  • A nyereségadó éves szinten 62,3%-kal, 2,5 milliárd forinttal, 6,5 milliárd forintra nőttek 2024 első negyedévében, tükrözve az előző év azonos időszakához képest magasabb profitszintet, ami magasabb iparűzési és jövedelemadót is eredményezett.

A nem ellenőrző részesedésekre jutó eredmény éves szinten 6,4%-kal 1,3 milliárd forintra nőtt 2024 első negyedévében , tükrözve az észak-macedón leányvállalat működési eredményének javulását.

A spektrumlicenszek nélküli CAPEX AL 16,1%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, és 19,7 milliárd forintot tett ki 2024 első negyedévében, ami a magyarországi végberendezés-beszerzések eltérő éven belüli dinamikájának, valamint az észak-macedón RAN-korszerűsítésre irányuló, felgyorsult beruházások hiányának, továbbá a szezonálisan alacsonyabb TV-tartalom aktiválási költségeknek köszönhető.

 

Rékasi Tibor, a Magyar Telekom vezérigazgatója, elmondta:

„Örömmel számolok be arról, hogy 2024 első negyedévében a pénzügyi és működési eredményeink is kedvezően alakultak. A bevételek 14,5%-kal emelkedtek éves szinten, míg az EBITDA AL 51,4%-kal nőtt a kiváló bevételi teljesítménynek és a közműadó megszüntetés kedvező hatásának eredményeként. Működésünk tekintetében tovább haladtunk stratégiai célkitűzésünk, Magyarország digitalizációja irányába és további gigabit-képes hozzáférési pontokkal bővítettük vezetékes hálózatunkat, amely így már 3,7 millió háztartás és vállalkozás számára elérhető. A mobil hálózatunk modernizációjában is jelentős előrelépést tettünk, 82%-os készültséget elérve 2024 március végére. A fókusz, amit arra fektetünk, hogy tökéletes konnektivitást és kiemelkedő ügyfélélményt nyújtsunk ügyfeleinknek visszaigazolódik, ügyfeleink mobil adat és vezetékes szélessáv iránti növekvő keresletét magas szinten tudtuk kiszolgálni.

Előretekintve, elkötelezettek maradunk stabil piaci pozíciónk és működési lendületünk megőrzése mellett, és ezáltal a bevételi és EBITDA AL célkitűzésünk teljesítése irányába. A vártnál kedvezőbb hozamkörnyezet és kevésbé romló működőtőke folyamatoknak köszönhetően a módosított eredmény tekintetében 140 milliárd forintra emeljük a 2024. évi célkitűzést, míg a szabad cash-flow vonatkozásában 130 milliárd forintot kívánunk elérni.”

 

Célkitűzések:

Főbb pénzügyi mutatók