Sajtóközlemények

Az egyedülálló mocsári ciprusok megmentéséhez járul hozzá a Magyar Telekom

Budapest, 2007. október 30. 10:00

A miskolci Herman Ottó Múzeum munkatársai ez év augusztusában a bükkábrányi bányában egyedülálló, mocsári ciprusokból álló erdőrészlet 8 millió éves fáira bukkantak, melyek közül a 4 legépebben megmaradt törzset sikerült Miskolcra szállítani. A kivételes leletek megóvásához különleges eljárásra és körülményekre van szükség, amely feltételek megteremtéséhez a Magyar Telekom 2 millió forinttal járult hozzá. A támogatást Liptay Gabriella, a T-Mobile kommunikációs igazgatója adta át jelképesen a Hermann Ottó múzeum igazgatójának.

Az egyedülálló leletek azért különösen veszélyeztetettek, mert a törzsek cellulóztartalmuk egy részét, így a szilárdságukat is elveszítették. A szükséges restaurátori beavatkozás nélkül szabad levegőre kerülve a gyors száradás következtében lemezesen szétválnak, és darabjaikra eshetnek szét. A Magyar Telekom támogatása segítséget jelent a 3,5 tonna súlyú fák eredeti állapotának megőrzéséhez, konzerválásához. Ennek eredményeként lehetőség nyílhat arra, hogy a későbbiekben ezek az értékes leletek egy erre a célra épülő múzeumban - a Pannon-tenger Múzeumban - a nagyközönség számára is megtekinthetők legyenek.

A már kiemelt és múzeumba szállított maradványok végleges megőrzésének lehetséges megoldásairól a miskolci Herman Ottó Múzeum, a Magyar Természettudományi Múzeum, valamint az Oktatási és Kulturális Minisztérium hazai és nemzetközi szakemberek bevonásával széleskörű konzultációt szervezett, melynek eredményeként eldőlt, hogy a Miskolcra került fákat cukros oldatban konzerválják. Ez az eljárás feltehetően több évet vesz igénybe. A támogatás jelentős mértékben hozzájárul ahhoz, hogy a fák cukoroldatban történő konzerválását a Múzeum még a tél beállta előtt megkezdhesse.