Sajtóközlemények

Aláírták az Egységes Digitális Rádiótávközlő Rendszer (EDR) létrehozására kiírt közbeszerzési eljárás szerződését

Budapest, 2005. október 27.

Megkötötte az Egységes Digitális Rádiótávközlő Rendszer (EDR) létrehozására kiírt nyílt, kétfordulós, tárgyalásos közbeszerzési eljárás szerződését a Miniszterelnöki Hivatal EDR Kormánybiztosa és a T-Mobile Magyarország Rt.- Magyar Telekom Rt. konzorcium.

A rohamosan fejlődő, globalizálódó társadalmak előtt álló újfajta társadalmi és természeti kihívások szükségessé tették, hogy a készenléti és rendvédelmi szervek összehangolják és javítsák kommunikációs aktivitásukat világszerte. A terrorizmus, a szervezett bűnözés, az erőszakos cselekmények növekvő száma, a háborús övezetek rendvédelme, továbbá az árvíz-, belvíz-, hurrikán-, földrengés-, lavina-, földcsuszamlás-veszély, a vulkánkitörések, a nukleáris katasztrófák, a tűzvészek, a tömegszerencsétlenségek gyarapodása, és mindezek intenzitásának növekedése a katasztrófa-helyzetek és szükségállapotok hatékony, gyors és biztonságos megoldását sürgetik a nemzetektől.

"A magyar kormány az 1031/2003. (IV. 09.) Kormányhatározattal rendelte el a készenléti és a kormányzati felhasználói kör rádiókommunikációs igényeinek kielégítése céljából, a Schengeni Egyezmény követelményeinek megfelelő, és az Európai Távközlési Szabványosítási Intézet szabványa szerint az egységes digitális rádiótávközlő rendszer kiépítését. A rendkívül magas rendelkezésre állást biztosító, zárt rádiótávközlő rendszer célja, hogy olyan professzionális összeköttetést valósítson meg a különféle készenléti és rendvédelmi szervek között, amely gyorsabbá, hatékonyabbá és biztonságosabbá teszi az egyes akciók kivitelezését" – mondta Pesti István, az EDR Projekt kormánybiztosa.
"A mai szerződéskötéssel lezárult egy évtizednyi előkészítő munka, és kézzelfogható közelségbe került az Egységes Digitális Rádiótávközlő Rendszer megvalósítása. Nagy öröm számomra, hogy az állam részéről én láthattam el kézjegyemmel a szerződést" – tette hozzá Pesti.

Hálózat Budapesten

A szerződés értelmében 2006. április elejére helyezi üzembe a T-Mobile Magyarország Rt.- Magyar Telekom Rt. az EDR-rendszer budapesti hálózatát, amely az országos rendszer próbaüzemének is tekinthető.

Az EDR tervezett magyarországi felhasználói: Rendőrség, Határőrség, Tűzoltóság, Katasztrófa-védelem, Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság, PM, Igazságügyi Minisztérium, MEH Nemzetbiztonsági Szolgálatok, EÜ Minisztérium -Országos Mentőszolgálat, Honvédség, Magyr Honvédség.

Kötelezettségek

Az EDR megvalósítására kiírt közbeszerzési eljárás győztes pályázója, a T-Mobile Magyarország Rt.- Magyar Telekom Rt. konzorciuma a szerződés szerint az alábbi szolgáltatások biztosítására vállal garanciát: 2006. április 5-éig Budapesten kiépíti a TETRA-hálózatotBudapesten 39 bázisállomást és 2 átjátszó állomást telepítA budapesti hálózatban – készülékbérleti konstrukcióban – 14 000 végkészüléket bocsát a felhasználók (Rendőrség, Katasztrófa-védelem, Határőrség, Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság és polgári titkosszolgálatok) rendelkezésére2007. január 31-éig átadja a teljes országos TETRA-hálózatot (összhangban a 1053/2005. Kormányhatározattal), amellyel Magyarország területén 94%-os lefedettséget valósít megAz ország területén 2007. elejéig kb. 2-300 bázisállomást épít kiAz országos átadásnál további 28 000 ezer végkészülék beléptetésére lesz alkalmas a rendszer, ezt a készülékmennyiséget nem kizárólag a nyertes szolgáltató fogja biztosítani99,9 %-os lesz az országos rendelkezésre állás/év. Kiesés: 8 óra/év A szolgáltatás tervezett éves nettó díja: 9 325 000 000 Ft. A szerződés időtartama: 10 év.

"Örülünk annak, hogy a T-Mobile és a Magyar Telekom szakembereinek tapasztalatára és a csoport korszerű komplex távközlési inftrastruktúrájára építkezve nemzetközi viszonylatban is különlegesen gyorsan indíthatjuk el az új készenléti rendszert" – hangsúlyozta Dr Bodnár Zsigmond, a T-Mobile vezérigazgató-helyettese. Dr Bodnár Zsigmond hozzátette: "Alig 15 hónap alatt az egész országban elérhetővé tesszük a TETRÁT és ezzel bebizonyíthatjuk, hogy a távközlés területén a világ élvonalába tartozva kiemelkedő teljesítményre vagyunk képesek."

Technológia

Az EDR TETRA-technológiával valósul meg. A TETRA a Terrestrial Trunked Radio-elnevezés (földi trönkölt rádió) rövidítése. A TETRA professzionális felhasználásra tervezett, mobil távközlő rendszer: a csoportkommunikációs szolgáltatások, a mobil telefónia, az üzenetküldés és a mobil adatszolgáltatások olyan egyedi kombinációja, amely egyetlen rádióegységről elérhető. A TETRA mind szolgáltatásaiban, mind egyéb jellemzőiben rendkívül fejlett, professzionális digitális rádiókommunikációs technológiát képvisel. Előnye, hogy akadálymentesen képes üzemelni nagy kiterjedésű területen, a háttérzaj kiszűrésével kiváló hangminőséget biztosít, mindig rendelkezésre áll, kevesebb mint fél másodperces hívásfelépítést garantál, bizonyos esetekben hálózati lefedettség nélkül is működik. Az egyéni (one-to-one) hívás mellett csoporthívásra, körözvényhívásra és expressz hívásra (push and talk), illetve adatátvitelre is alkalmas (státuszüzenetek, GPS helymeghatározási adatok, fájl- és képtovábbítás, adatbázis-elérés, IP, WAP). A TETRA-szolgáltatások diszpécserhálózaton keresztül működnek. Európában a 380-400 MHz-es frekvenciát használja a TETRA-rendszer.

Biztonság

A korábbi analóg rendszerrel az egyes készenléti és rendvédelmi szervek kommunikációja illetéktelen személyek, bűnelkövetők által lehallgatható, illetve megbénítható volt – egészen a TETRA bevezetéséig, amely nem utolsó sorban titkos kommunikációt biztosít, szemben a korábbi analóg, nyílt, mára több szempontból is elavult hálózatokkal. A korszerű, digitális TETRA-rendszer ellehetetleníti az illegális információ- és adatfelhasználást, és még tartós áramkimaradás esetén is tökéletes működést biztosít. Azáltal, hogy naponta képes felújítani a titkosító kulcsokat minden rádió számára, magas szintű biztonságot nyújt. A rádiószolgáltatás automatikus, a felhasználónak elég a saját feladatára koncentrálnia, nem szükséges magával a rádiókapcsolat létrehozásával foglalkoznia. Bármi és bármikor előfordulhat – vészhelyzetben és szükségállapotban a TETRA életet menthet, és a hatékony mentési munkálatok révén minimalizálja a fizikai károkat.

Tetra a világban

Jelenleg több mint 650 TETRA-rendszer működik a világban. A legnagyobb hálózati projektek Belgiumban, Finnországban, Spanyolországban, Franciaországban, Angliában, Írországban, Hollandiában, Norvégiában, Svédországban és Hong-Kong-ban találhatók, de Európában alkalmazzák még Ausztriában, Romániában, Lengyelországban, Olaszországban, Portugáliában, Görögországban, Németországban és Oroszországban is.

A közeljövőben részletes szakmai tájékoztatással állunk a sajtó munkatársainak rendelkezésére az Egységes Digitális Rádiótávközlő Rendszert illetően, az alábbi témákban: Rendszer- és nemzetbiztonsági kérdésekEDR az életmentésbenEDR a rendfenntartásbanEDR tűzvészbenEDR árvízveszélybenEDR katasztrófahelyzetben

  • Háttérinformáció
  • Rendszer- és nemzetbiztonsági kérdések
  • EDR az életmentésben
  • EDR a rendfenntartásban
  • EDR tűzvészben
  • EDR árvízveszélyben
  • EDR katasztrófahelyzetben

Az Egységes Digitális Rádió-távközlő Rendszer létrehozásáért a 98/2005. (V. 26.) Kormányrendelettel kinevezett EDR Kormánybiztos felel, aki a miniszter nevében ellátja a miniszter számára külön jogszabályban megállapított EDR hálózatgazdai feladatait. A posztot Pesti István tölti be. Az EDR Titkárság feladatai közé tartozik az EDR-rel összefüggő kormányzati stratégia előkészítése, megvalósítása, szervezése és a végrehajtás összehangolása. A kormánybiztos gondoskodik az EDR kialakításának, megvalósításának, működtetésének és fejlesztésének összehangolásáról, az ellenőrzési és koordinációs feladatokról, valamint a hazai és nemzetközi szakmai kapcsolatok kiépítéséről és ápolásáról.

Sajtókapcsolat

Jekler Rudolf
Morpho Communications
Tel.: +36 1 488 0255
Mobil: +36 20 967 5565
E-mail: jekler.rudolf@morpho.hu
Web: www.morpho.hu

Magyar Telekom
Csoport kommunikációs ágazat
Médiakapcsolatok és webkommunikációs osztály
Galambos Viktor, osztályvezető
+36-1/4574688

T-Mobile Magyarország Rt.
Kommunikációs Igazgatóság
Zoltai Ildikó, kommunikációs menedzser
+36-1/265-9676