Sajtóközlemények

Megállapodás a létszámcsökkentésről és bérfejlesztésről

Budapest, 2004. szeptember 20. 10:45

Megállapodtak a Matáv és a dolgozói érdekképviseletek vezetői a 2005-2006. évi létszámcsökkentésről, valamint a jövő évi bérfejlesztésről.

A liberalizált távközlési piac kihívásaira válaszolva a Matáv az elmúlt évek során számottevően csökkentette mind nagykereskedelmi, mind kiskereskedelmi árait. A piac által elvárt további díjcsökkentések csak úgy valósíthatók meg, ha a Matáv következetesen végrehajtja az augusztus 12-én bejelentett hatékonyságnövelő programját. E program részét képezi az a létszám-racionalizálási terv is, melynek részleteiről állapodott meg a Matáv az érdekképviseleti szervezetekkel.

Megállapodás született a Matáv és az érdekképviseletek között a Matáv Rt-t érintő létszámcsökkentés mértékéről és a 2005. évi bérekről. Az érdekegyeztetési tárgyalások során a Matáv és az érdekképviseletek vezetői minden kérdésben kompromisszumra jutottak. A megállapodás értelmében 2005-ben és 2006-ban összesen 2.598 fővel csökken a Matáv Rt. létszáma, melyből 805 alkalmazott a kiszervezett tevékenységeket végző vállalatoknál kap majd a továbbiakban munkát. A létszámleépítés megvalósítására több lépcsőben kerül sor. Ezzel 2006. végére teljesül a Matáv stratégiai célkitűzése, amely szerint 500 fölé növeli az egy főre jutó vezetékes vonalak számát. A Matáv Rt-t érintő létszámcsökkentés, valamint az augusztus 12-én bejelentett 17,3%-os leányvállalati létszámcsökkentés együttesen mintegy 3.750 főt érint Csoport-szinten.

Az érdekképviseletekkel megállapodás született a jövő évi bérfejlesztésről is. E szerint 2005. április 1-jétől 5,6%-os bérfejlesztésre kerül sor.

Az érdekképviseletekkel folytatott tárgyalásokon nagy hangsúlyt kapott a dolgozókról való gondoskodás is. Így az érdekegyeztetési tárgyalások eredményeként a Matáv több olyan megoldást is alkalmaz a létszámleépítés során, amelyek nagy mértékben csökkentik az egyoldalú elbocsátásokat. Ezen túl a Matáv a távozók elhelyezkedésének támogatására alkalmazza a korábbi években már bevált "Esély" programját: egyebek mellett képzéseket biztosít és segíti a távozó munkatársak új munkáltatónál való elhelyezkedését. Külön programot fogadtak el azok segítésére, akik koruknál fogva nehezebben tudnak elhelyezkedni.