Hibrid infrastruktúra – érzékeny adatok itthon, felhőben, biztonságban
Lokális adattárolás a publikus felhő összes előnyével a Magyar Telekom adatközpontjában
{{'2022-05-24' | formatDate}}
A lokális adattárolást a publikus cloud összes előnyével ötvöző hibrid felhő-infrastruktúra leginkább azoknak a cégeknek és intézményeknek jelent költséghatékony megoldást, amelyek érzékeny adataikat nem bízhatják a felhőre. A megoldás további előnye, hogy minimális beruházási költséggel teszi lehetővé a meglévő helyi adatközpontok korszerűsítését, valamint az IT-kapacitások bővítését.
Hogyan lehet érzékeny adatokat a felhőben tárolni?
Kormányzati és közigazgatási intézmények, egészségügy – a magyarországi vállalati és intézményi szféra jelentős részét az elektronikus információbiztonságról szóló törvény elzárja a rugalmas, biztonságos és költséghatékony felhő megoldásoktól. Ezek ugyanis az érzékeny adataikat kizárólag „Magyarország területén üzemeltetett és tárolt elektronikus információs rendszerekben” tárolhatják. Létezik azonban olyan multiplatform megoldás, amely úgy képes biztosítani a publikus felhő használatából adódó hatékonysági és költségelőnyöket, hogy a jogszabályban meghatározott adattípusoknak nem kell elhagyniuk az ország területét. Ez a Magyar Telekom Azure Stack Hub, amely Magyarország első hibrid felhős megoldása országhatáron belüli adattárolással.
A Magyar Telekom cloudszolgáltatásaiban a nagy szolgáltatók által nyújtott előnyök a geolokációs és biztonsági követelményekkel egyesülnek. Ebből adódóan azoknak a hazai cégeknek is előnyösek lehetnek, amelyek jelenleg külföldi szolgáltatótól veszik igénybe a felhőszolgáltatást, de szívesen „hazahoznák" az adataikat.
Saját adatközpont – kiemelkedő biztonság
A hazai színtér legszélesebbnek számító cloudportfóliója mellett a Magyar Telekom saját hazai adatközpontot is üzemeltet. Ez lehetővé teszi, hogy az adatközponti hátterű alkalmazások külön kódolás nélkül működjenek a különböző operációs rendszert használó asztali és mobil eszközökön. Mivel az adatok fizikailag elérhető közelségben maradnak, a gyors válaszadás és a szünetmentes elérés garantált, miközben a szükséges adattárolási kapacitás az igények függvényében bővíthető vagy szűkíthető. Az adatközpont kiberbiztonsági szempontból is kiemelkedő szintű védelmet nyújt
Érzékeny adatok itthon is biztonságban
A hibrid felhő ráadásul minimális beruházási költséggel teszi lehetővé a helyi adatközpontok korszerűsítését, az IT-kapacitások bővítését – mindezt működési költségek terhére. Cloudszolgáltatásaiban a Magyar Telekom képes a nagy szolgáltatók által nyújtott előnyöket a geolokációs és biztonsági követelményekkel ötvözni. Így ezek olyan hazai cégeknek is előnyösek lehetnek, amelyek jelenleg külföldi szolgáltatótól veszik igénybe a felhőszolgáltatást, de szívesen „hazahoznák" az adataikat. Még szélesebb körben válnak hozzáférhetővé a hibrid felhőplatform előnyei a Magyar Telekom által fejlesztett, egyedi nagyvállalati adatbázis-szolgáltatásokkal, amelyek az Azure Stack Hub platformon érhetők el. Ennek felhasználói akár felhőérettség-vizsgálatot kérhetnek a Magyar Telekomtól. Igény esetén az ágazati trendek alakításában is élen járó vállalat segít a migrálható projektek kiválasztásában, a felhőprojektek megtervezésében és kivitelezésében, költségoptimalizációjában, valamint a tapasztalatok kiértékelésében a további felhőprojektek elindítása előtt. Három év múlva minden harmadik, IT-re költött forintot valamilyen felhő megoldásra fordítanak a magyar piacon, amely a pandémia alatt mért, éves szinten 20 százalék feletti bővülési üteméhez közel, évi 15 százalékkal nőhet az előttünk álló időszakban.
A clouddal járó előnyök
Az üzemeltetési költségek csökkentésétől kezdve a fizikai hely és a beruházási költségek megtakarításán vagy a helyszíntől független elérésen és a magas szintű, az illetéktelen hozzáférést, behatolást megakadályozó informatikai védelmen keresztül az alkalmazások magasabb megbízhatóságáig és a jobb rendelkezésre állásig sok minden sorolható az előnyök közé, de közéjük sorolandó a gyors bevezethetőség is.