Tisztelt Partnereink!
Tájékoztatjuk Önöket, hogy új kiskereskedelmi internet-hozzáférési szolgáltatásaink bevezetésével egyidőben az alábbi új sávszélességű nagykereskedelmi szolgáltatásokat tesszük elérhetővé a tisztelt Jogosult Szolgáltatók számára:
Új sávszélességű nagykereskedelmi szolgáltatások [PDF]A fentieknek megfelelően frissítettük a „MARUO Sávszélesség termékek és Díjaik” elnevezésű táblázatot.
Felhívjuk T. Partnereink figyelmét, hogy az Eszmr. szerinti rendes körülmények között elérhető sebességértékek mérése és rögzítése a kiskereskedelmi internet-hozzáférési szolgáltató kötelezettsége. E sebességérték mérésére, rögzítésére és előzetes közzétételére a fenti nagykereskedelmi szolgáltatások esetén nem áll fenn kötelezettségünk. Ugyanakkor az új nagykereskedelmi szolgáltatásoknak megfelelő sávszélességű új kiskereskedelmi internet-hozzáférési szolgáltatásaink rendes körülmények között elérhető sebességértékeit tájékoztatásul a szolgáltatás elérhetővé válását követően közzétesszük honlapunkon.
Üdvözlettel:
Magyar
Telekom Nyrt.
Tisztelt Partnereink!
Április 29-i tájékoztatásunkkal összhangban értesítjük Önöket, hogy honlapunkon a „MARUO Sávszélesség termékek és Díjaik” nevű fájlban közzétettük a nagykereskedelmi bitfolyam hozzáférés és L2 WAP szolgáltatásainknak megfelelő sávszélességű internet-hozzáférési szolgáltatásaink június 30-tól alkalmazandó sebességértékeit.
A maximális sebesség a korábbi kínált (névleges) sebességnek, míg a minimális sebesség a korábbi garantált sebességnek felel meg.
A közzétett sebességértékek nagykereskedelmi hozzáférés esetén csak tájékoztató jellegűek, azok betartására a Magyar Telekom csak kiskereskedelmi internet-hozzáférési szolgáltatás esetén vállal kötelezettséget. Felhívjuk figyelmüket, hogy a rendes körülmények között elérhető sebesség mérése és rögzítése az Eszmr. szabályaival összhangban az internet-hozzáférési szolgáltató felelőssége.
Kérdés esetén állunk T. Partnereink rendelkezésére!
Üdvözlettel:
Magyar
Telekom Nyrt.
Tisztelt Partnereink!
Az utóbbi időben több jogosult szolgáltatói megkeresés érkezett a Magyar Telekom Nyrt.-hez (a továbbiakban: Magyar Telekom) annak kapcsán, hogy az elektronikus hírközlési szolgáltatás minőségének az előfizetők és felhasználók védelmével összefüggő követelményeiről, valamint a díjazás hitelességéről szóló 13/2011. (XII. 27.) NMHH rendelet (a továbbiakban: Eszmr.) 2021. június 30-tól alkalmazandó rendelkezéseire tekintettel a Magyar Telekom 60 nappal korábban tegye közzé az országos bitfolyam hozzáférés szolgáltatáshoz tartozó
a) maximális sebességet,
b) rendes körülmények között elérhető sebességet, valamint
c) minimális sebességet.
E megkeresések vonatkozásában tájékoztatjuk T. Partnereinket, hogy az Eszmr. 1. § alapján „E rendelet szabályait az előfizetői szerződések alapján nyújtott elektronikus hírközlési szolgáltatásokra kell alkalmazni.” Az Eszr. 7. § (1) bekezdése pedig kifejezetten a helyhez kötött internet-hozzáférési szolgáltatás esetén írja elő a maximális, a rendes körülmények között elérhető, valamint a minimális sebesség közzétételét és előfizetői szerződésekben történő megjelenítését.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Elnökének (a továbbiakban: Hatóság) 2017. december 14-én kelt, PC/17920-66/2017. számú határozata (a továbbiakban: 3(b) piaci határozat) rendelkező rész I. B.2.2. pontjában foglalt eljárás új kiskereskedelmi internet-hozzáférési szolgáltatás, azaz új névleges, illetve garantált le- vagy feltöltési sebességű internet-hozzáférési szolgáltatás bevezetése esetén irányadó, azonban 2021. június 30-ától az előfizetői szerződésekben foglalt sebességértékek a jogszabály erejénél fogva (ld. Eszmr. 16/A. § (2) bekezdés) módosulnak.
A fentiek szerint a Magyar Telekom a 3(b) piaci határozat alapján nem kötelezett arra, hogy a jogszabály erejénél fogva módosuló sebességértékről a jogosult szolgáltatókat 60 nappal azok módosulása előtt tájékoztassa. A június 30-án módosuló sebességértékek ekként az általános versenyjogi megfontolások alapján a Magyar Telekom előfizetői szolgáltatásaira vonatkozó jövőbeni stratégiai információnak minősülnek, és mint ilyenek, a közzétételükre vonatkozó jogszabályi kötelezettség hiányában versenytársakkal nem oszthatók meg.
A Magyar Telekom 2021. június 30-án tájékoztatja a jogosult szolgáltatókat az újonnan bevezetendő sebességértékekről.
Kérjük a fentiekben foglaltak szíves tudomásul vételét!
Üdvözlettel:
Magyar
Telekom Nyrt.
Tisztelt Partnereink!
Tájékoztatjuk Önöket, hogy a Magyar Telekom Nyrt. 2021. március 23-tól az alábbi új HD/SD, illetve UHD/SD stream kombinációkat tette elérhetővé a multicast funkcionalitással (TV képességgel) igényelhető L2 WAP szolgáltatás esetén:
FTTx-xDSL hozzáférési hálózaton:
GPON
hozzáférési hálózaton:
Az új portfólió és díjaik megtalálhatók honlapunkon a „MARUO Sávszélesség termékek és Díjaik” aktuális táblázatában.
Üdvözlettel:
Magyar
Telekom Nyrt.
Tisztelt Partnerünk!
A Magyar Telekom elkötelezett az újgenerációs hozzáférési hálózatok kiépítése és a nagyobb sávszélességű szélessávú szolgáltatások nyújtása iránt. A technológiaváltással járó hálózatfejlesztések magukkal vonják a hagyományos réz érpáras hozzáférési hálózatokon nyújtott hálózati szolgáltatások megszüntetését azokon a területeken, ahol elérhetővé válnak az újgenerációs FTTH GPON vagy HFC (DOCSIS 3.0. és magasabb technológia) hozzáférési hálózaton nyújtható szolgáltatások.
A fentiekre tekintettel a Magyar Telekom tájékoztatja Önöket, hogy a hozzáférési referenciaajánlatában (a továbbiakban: MARUO) megajánlott alábbi szolgáltatások (a továbbiakban együttesen: Rezes Szolgáltatások) a lenti ütemezés szerint megszüntetésre kerülnek:
a) Réz Érpáras Helyi Hurok Teljes Átengedése
b) Réz Érpáras Helyi Alhurok Teljes Átengedése
c) Réz Érpáras Helyi Hurok Részleges Átengedése
d) Réz Érpáras Helyi Alhurok Részleges Átengedése
e) Országos Bitfolyam Hozzáférés Réz-xDSL és FTTx-xDSL Környezetben
f) L2 Nagykereskedelmi Hozzáférési Szolgáltatás FTTx-xDSL Környezetben.
A megszűnő Rezes Szolgáltatások helyett a Magyar Telekom azokon a területeken, amelyeken
- FTTH GPON hozzáférési hálózatot épít ki
a) Országos Bitfolyam Hozzáférés GPON Környezetben;
b) L2 Nagykereskedelmi Hozzáférési Szolgáltatás GPON Környezetben;
c) GPON Előfizetői Szakasz Teljes Átengedése;
- HFC (DOCSIS 3.0. vagy magasabb technológia) hozzáférési hálózatot épít ki
a) Országos Bitfolyam Hozzáférés Kábelhálózati Környezetben;
b) Közeli Bitfolyam Hozzáférés Kábelhálózati Környezetben;
c) HFC Előfizetői Szakasz Teljes Átengedése
szolgáltatást (a továbbiakban együttesen: Újgenerációs Szolgáltatások) tesz elérhetővé nagykereskedelmi partnerei számára.
Tájékoztatjuk, hogy az Újgenerációs Szolgáltatások igénybevétele nagykereskedelmi partnereink részéről a Rezes Szolgáltatásokhoz képest eltérő műszaki követelményeket (pl. eltérő előfizetői végberendezés, HFC hálózat esetében IP cím kapacitás stb.) igényel, amelyről részletesebb információt a MARUO 3. mellékletében, illetve a mindenkor hatályos csatlakoztatható végberendezések listájában találhatnak.
A Rezes Szolgáltatások megszüntetésének ütemezése:
Azokon a területeken, amelyeken az adott területre vonatkozó bejelentés időpontjában a Rezes Szolgáltatásokra nincs igénybevétel nagykereskedelmi partnerei részéről, a Magyar Telekomnak a bejelentés időpontját követően nem áll módjában Rezes Szolgáltatásra vonatkozó új igényt befogadni, illetve teljesíteni, ugyanakkor a bejelentés időpontjától kezdődően biztosítja az Újgenerációs Szolgáltatások igénybevételének lehetőségét. Ezeken a területeken a bejelentés időpontját követő 6 hónappal a Magyar Telekom a Rezes Szolgáltatást visszavonja.
Azokon a területeken, amelyeken az adott területre vonatkozó bejelentés időpontjában a Rezes Szolgáltatásokra van igénybevétel nagykereskedelmi partnerei részéről, a Magyar Telekom a bejelentés időpontjától számított 2 év elteltével szünteti meg a Rezes Szolgáltatásait, azzal, hogy a visszavonás napját megelőző 12 hónapon belül a Magyar Telekom már nem fogad be új igénybejelentéseket a Rezes Szolgáltatásra. Igénybevétellel érintett település esetében a Magyar Telekom Rezes Szolgáltatásait abban az esetben szünteti meg a megjelölt határidővel, ha a visszavonás napját megelőzően legalább 12 hónappal az Újgenerációs Szolgáltatások elérhetővé válnak nagykereskedelmi partnereink számára.
Az igénybevétellel érintett és nem érintett területeket, az ezekre vonatkozó bejelentés megtételének napját, az új igénybejelentések befogadásának határidejét, a Rezes Szolgáltatás megszüntetésének napját, továbbá az elérhető új hálózat típusát (FTTH GPON vagy HFC) a csatolt táblázatban találhatják.
Tájékoztatjuk, hogy a megszűnő Rezes Szolgáltatásokhoz kapcsolódó hozzáférési pontokat és helymegosztási helyszíneket a MARUO 2. Melléklete tartalmazza, amelynek aktuális verzióját a Magyar Telekom negyedéves rendszerességgel közzéteszi honlapján.
Azon települések, illetve területek esetében, amelyek tekintetében a csatolt táblázat szerint a Magyar Telekom „részlegesen” vonja vissza a Rezes Szolgáltatásait, az igénybevétellel érintett Partnerünk – titoktartási megállapodás megkötését követően – utca szintű információt kérhet, amelyből így beazonosíthatóvá válnak a Rezes Szolgáltatások megszüntetésével érintett előfizetői hozzáférési pontok. A Magyar Telekom az ilyen információszolgáltatás iránti igényeket a hiánytalan igény beérkezésétől számított 5 napon belül teljesíti.
Tájékoztatjuk, hogy a folyamatosan, előreláthatólag negyedéves rendszerességgel – a honlapunkon közzétett táblázat frissítésével – bővítjük és közzétesszük azon települések, területek listáját, amelyeken a Rezes Szolgáltatásainkat megszüntetjük, természetesen mindenkor betartva a fent említett határidőket. Az érintett területre, településre vonatkozó bejelentés és ezáltal a Rezes Szolgáltatás megszüntetésének napjáról az aktuális listában tájékozódhatnak.
Ha a bejelentéskor előre nem látható körülmény folytán valamely igénybevétellel érintett településen, illetve területen az újgenerációs hozzáférési hálózat még nem épül ki vagy előreláthatóan nem fog kiépülni a tájékoztatás közzétételétől számított 12. hónap végéig, a Rezes Szolgáltatásokra vonatkozó igénybejelentések befogadásának határideje és ezzel a Rezes Szolgáltatások megszüntetésének határideje automatikusan meghosszabbodik. A Magyar Telekom a tényleges visszavonás napját megelőzően legalább 90 napos felmondási idővel felmondja a Rezes Szolgáltatásokra vonatkozó Egyedi Hálózati Szerződéseket.
A fenti határidők természetesen nem érintik tisztelt Partnerünk azon jogát, hogy amennyiben a Rezes Szolgáltatás megszüntetésének határidejét megelőzően elérhetővé válnak az Újgenerációs Szolgáltatások, akkor azokat már korábban igénybe vegyék.
Kérjük a Rezes Szolgáltatások visszavonására vonatkozó feltételek tekintetében a jelen (2020. június 16-án közzétett és utoljára 2020. október 26-án módosított) tájékoztatónkat, illetve a 2020. június 16-án közzétett – majd ezt követően folyamatosan frissített – táblázatban foglaltakat szíveskedjenek irányadónak tekinteni.
Amennyiben kérdésük van a Rezes Szolgáltatások megszüntetéséhez kapcsolódóan, partnermenedzserük készséggel áll az Önök rendelkezésére!
Üdvözlettel:
Magyar
Telekom Nyrt.
1Az
xDSL hozzáférési hálózaton nyújtott Közeli Bitfolyam Hozzáférés
megszüntetéséről szóló tájékoztatásunkat 2020. június 2-án tettük közzé
honlapunkon.
Tisztelt Partnerünk!
Ahogy arról korábban már tájékoztattuk Önöket, a Magyar Telekom 2020. június 1-jétől biztosítja a regionális L2 nagykereskedelmi hozzáférési szolgáltatás (a továbbiakban: L2 WAP) igénybevételének lehetőségét FTTx-xDSL és FTTH GPON újgenerációs hálózatain.
Az L2 WAP szolgáltatás bevezetésére tekintetteltájékoztatjuk Önöket arról, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Elnökének 2017. december 14-én kelt, PC/17920-66/2017. számú határozatának (a továbbiakban: 3(b) piaci határozat) rendelkező rész I. D.8.1. pont b) alpontja és D.8.1.2. pontja alapján a Magyar Telekom az xDSL és GPON hozzáférési hálózatán nyújtott közeli bitfolyam hozzáférés (a továbbiakban: KBH) szolgáltatását a 3(b) piaci határozatban foglalt teljes 1.b érintett piacon a jelen bejelentés közzétételétől számított 6 hónap elteltével, 2020. december 2-ával visszavonja és a hozzáférés lehetőségét megszünteti. Tájékoztatjuk tisztelt Partnereinket, hogy jelen bejelentés közzétételétől (2020. június 2.) kezdődően a Magyar Telekom nem fogad be új, xDSL vagy GPON hozzáférési hálózaton nyújtott KBH szolgáltatásra vonatkozó igényeket.
A fenti visszavonás kapcsán tájékoztatjuk tisztelt Partnereinket, hogy a KBH (xDSL Környezetben) hozzáférési aggregációs pontjai teljes szolgáltatási területén elérhetővé vált az L2 WAP (FTTx-xDSL Környezetben) szolgáltatás, a KBH (GPON Környezetben) hozzáférési aggregációs pontjai teljes szolgáltatási területén pedig az L2 WAP (GPON Környezetben) szolgáltatás vált elérhetővé.
A jelen tájékoztatásunk mellett a honlapunkon közzétett "KBH (xDSL, GPON) szolgáltatás visszavonása (2020.06.02)" elnevezésű excel fájlban – a fentieken túl – tájékozódhatnak a visszavonással érintett településekről, valamint a visszavonással érintett hozzáférési pontokról, helymegosztási helyszínekről is.
Üdvözlettel: Magyar Telekom Nyrt.
Tisztelt Partnerünk!
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Elnöke 2019. november 6-án kelt, PC/16593-31/2018. számú határozatával jóváhagyta, illetve megállapította a Magyar Telekom módosított hozzáférési referenciaajánlatát (a továbbiakban: MARUO), amely 2019. december 1-jén lépett hatályba. A Hatóság hivatkozott határozata szerint ugyanakkor az L2 regionális szintű nagykereskedelmi hozzáférési alapszolgáltatás (a továbbiakban: L2 WAP) rendelkezésre állásának véghatárideje 2020. június 1. E naptól köteles a Magyar Telekom az L2 WAP szolgáltatás nyújtására, az L2 WAP igénybevételére vonatkozó igénybejelentés befogadására, illetve ettől a naptól kezdve köteles L2 WAP-ra vonatkozó információkhoz való hozzáférést az erre szolgáló felületen biztosítani a Jogosult Szolgáltatók számára.
Tájékoztatjuk tisztelt Partnerünket, hogy amennyiben tervezi az L2 WAP szolgáltatás igénybevételét 2020. június 1-jét követően, úgy kezdeményezheti a Magyar Telekomnál a közöttünk hatályos, a MARUO szerinti hálózati keretszerződés módosítását, annak érdekében, hogy azokat kiegészítsük az L2WAP szolgáltatással. A hálózati keretszerződések L2WAP szolgáltatással történő kiegészítését és a szerződésmódosítás mindkét fél által történő aláírását követően 2020. június 1. napjától már jogosultak L2 WAP szolgáltatás beállítására vonatkozó egyedi szerződés megkötését kezdeményezni és egyedi végpontokra vonatkozó L2 WAP szolgáltatási igénybejelentést benyújtani a Magyar Telekomhoz. Hangsúlyozni kívánjuk azonban, hogy a Magyar Telekomnak a hálózati keretszerződések módosítása esetén sem áll módjában 2020. június 1. előtt L2 WAP szolgáltatás beállítási és egyedi végpontra vonatkozó L2 WAP szolgáltatási igényt befogadni.
Tájékoztatjuk továbbá, hogy a MARUO Törzsszöveg VI.2.2.4 pontja alapján a Magyar Telekom az L2 WAP szolgáltatást multicast funkcionalitással (a továbbiakban: L2 WAP multicast) a rendelkezésre álló kapacitások erejéig biztosítja. Ennek megfelelően L2 WAP multicast szolgáltatás igénybevételére egy adott regionális forgalom átadási ponton a kapacitáskorlátokra tekintettel legfeljebb két Jogosult Szolgáltatónak van lehetősége. E tekintetben az igénybejelentések beérkezésének sorrendje dönti el, hogy mely két Jogosult Szolgáltató nyújthat L2 WAP multicast szolgáltatást egy adott regionális forgalom átadási ponton. Felhívjuk figyelmüket, hogy a MARUO hatályos szabályai értelmében csak valós, meghatározott végpontra vonatkozó, 2020. június 1-jén vagy azt követően benyújtott igénybejelentés alapján van lehetőség arra, hogy bármely Jogosult Szolgáltató L2 WAP multicast szolgáltatási igényét teljesíteni tudjuk. Nem áll módunkban tehát azon L2 WAP multicast szolgáltatási igényeket figyelembe venni, amely anélkül határoz meg egy vagy több regionális forgalom átadási pontra vonatkozó előfoglalási igényt, hogy igénybejelentése konkrét előfizetői végponti címet tartalmazna. A jelen bekezdésben foglalt korlátozás a multicast funkcionalitás nélkül igényelt L2 WAP szolgáltatásra nem alkalmazandó. A vonatkozó egyéb szabályokat a hatályos MARUO Törzsszöveg VI.2.2.4 pontja tartalmazza.
Az L2 WAP multicast szolgáltatási igénybejelentést benyújtók közötti sorrend megállapítása érdekében az alábbiakban tájékoztatjuk, hogy a különböző – a MARUO Törzsszöveg VI.2.1 pontjával összhangban lévő – igénybejelentési módok közül a Magyar Telekom mit tekint az igénybejelentés beérkezési időpontjának:
a) levélben
történő igénybejelentés esetén: - függetlenül a kézhezvétel tényleges
idejétől – a kézhezvétel napján 8:00;
b) személyesen
kézbesített igénybejelentés esetén: az a pontos időpont és idő, amikor a
Magyar Telekom az igénybejelentést – átvételi elismervénnyel igazoltan –
átvette (az átvételi pontos időpontját és idejét az átvételi elismervényen
fel kell tüntetni);
c) telefaxon
benyújtott igénybejelentés esetén: az a pontos időpont és idő, amikor az igénybejelentés
a Magyar Telekomhoz beérkezett;
d) webes
felületen benyújtott igénybejelentés esetén: az a pontos időpont és idő,
amikor az igénybejelentés a Magyar Telekomhoz a webes felület szerint
beérkezett;
e) elektronikus
levélben benyújtott igénybejelentés esetén: az a pontos időpont és idő,
amikor az igénybejelentés a Magyar Telekomhoz a levelezőrendszer szerint
beérkezett.
Tájékoztatjuk, hogy kétség esetén a feladónak kell igazolnia a feladás tényét, illetve annak pontos időpontját és idejét.
Javasoljuk tisztelt Partnerünknek, hogy a jelenlegi COVID-19 járványra tekintettel és az igénybejelentések egyszerűbb kezelése érdekében – amennyiben módjukban áll – a fenti igénybejelentési lehetőségek közül a webes felületet vagy az elektronikus levelezést válasszák.
A fentieket összefoglalva javasoljuk, hogy amennyiben terveznek L2 WAP szolgáltatást igénybe venni 2020. június 1-jét követően, úgy kezdeményezzék a hálózati keretszerződéseink módosítását. Az L2 WAP szolgáltatásra és az L2 WAP multicast szolgáltatásra vonatkozó igényeiket 2020. június 1-jétől adhatják le. A Magyar Telekom regionális forgalom átadási pontra vonatkozó L2 WAP multicast előfoglalási igényt kizárólag valós, meghatározott előfizetői végpontra vonatkozó, 2020. június 1-jét követően megküldött igénybejelentés alapján fogad be. Az igénybejelentések beérkezésének sorrendjénél kérjük, vegyék figyelembe a fenti tájékoztatásban foglaltakat.
Hangsúlyozzuk, hogy a MARUO 3. melléklet XXII. fejezet vonatkozó rendelkezései alapján a priorizált TV VLAN-t a Magyar Telekom kizárólag multicast streamekre, illetve az IPTV multicast forgalomhoz közvetlenül kapcsolódó unicast forgalomra (különösen VoD, ICC/FCC, hibajavítás stb.) nézve biztosítja, tehát egyéb unicast forgalom (pl. OTT) ebben a VLAN-ban nem engedélyezett!
Kérjük a fentiekben foglaltak szíves tudomásul vételét és várjuk visszajelzésüket az L2 WAP szolgáltatás ügyében történő szerződésmódosítás tekintetében.
Üdvözlettel: Magyar Telekom Nyrt.
Tájékoztatjuk tisztelt Partnereinket, hogy a Magyar Telekom – saját kiskereskedelmi előfizetői szolgáltatásaival egyezően – L2 WAP hozzáférés esetében sem biztosítja a 3HD-0SD stream kombinációt FTTx-xDSL hozzáférési hálózaton meglévő előfizetői hozzáférési pontok esetén. Erre tekintettel a Magyar Telekom törölte a sávszélességekről és díjakról szóló táblázatában a VDSL MAX szolgáltatás esetében a 3HD-0SD stream kombinációt mint elérhető szolgáltatási opciót.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Elnökének 2017. december 14-én kelt, PC/17920-66/2017. számú határozatának (a továbbiakban: 3(b) piaci határozat) rendelkező rész I. B.2.3. pontja alapján tájékoztatjuk Önöket, hogy a Magyar Telekom Nyrt. (1097 Budapest, Könyves Kálmán krt. 36.; Cg.01-10-141928; a továbbiakban: Magyar Telekom) jelen tájékoztatás honlapunkon való közzétételétől (2020. január 31.) számított 6 hónap elteltével, azaz 2020. július 31. napjával az alább feltüntetett szolgáltatások elérhetőségét a 3(b) piaci határozatban 1.b piacként azonosított teljes érintett piacon, valamennyi hozzáférési ponton (1132 Budapest, Victor Hugo u. 18-22. és 1087 Budapest, Asztalos Sándor út 13.) megszünteti:
Tájékoztatjuk, hogy a jelen tájékoztatás honlapunkon való közzétételét (2020. január 31.) követően a Magyar Telekom a fentiekben megjelölt, megszűnő szolgáltatások tekintetében nem fogad be új igényeket.
Tisztelt Partnerünk!
A Magyar Telekom elkötelezett az újgenerációs hozzáférési hálózatok kiépítése és a nagyobb sávszélességű szélessávú szolgáltatások nyújtása iránt. A technológiaváltással járó hálózatfejlesztések magukkal vonják a hagyományos réz érpáras hozzáférési hálózatokon nyújtott hálózati szolgáltatások megszüntetését azokon a területeken, ahol elérhetővé válnak az újgenerációs FTTH GPON vagy HFC (DOCSIS 3.0. és magasabb technológia) hozzáférési hálózaton nyújtható szolgáltatások.
A fentiekre tekintettel a Magyar Telekom tájékoztatja Önöket, hogy a hozzáférési referenciaajánlatában (a továbbiakban: MARUO) megajánlott alábbi szolgáltatások1 (a továbbiakban együttesen: Rezes Szolgáltatások) a lenti ütemezés szerint megszüntetésre kerülnek:
a) Réz Érpáras Helyi Hurok Teljes Átengedése
b) Réz Érpáras Helyi Alhurok Teljes Átengedése
c) Réz Érpáras Helyi Hurok Részleges Átengedése
d) Réz Érpáras Helyi Alhurok Részleges Átengedése
e) Országos Bitfolyam Hozzáférés Réz-xDSL és FTTx-xDSL Környezetben
f) L2 Nagykereskedelmi Hozzáférési Szolgáltatás FTTx-xDSL Környezetben.
A megszűnő Rezes Szolgáltatások helyett a Magyar Telekom azokon a területeken, amelyeken
- FTTH GPON hozzáférési hálózatot épít ki
a) Országos Bitfolyam Hozzáférés GPON Környezetben;
b) L2 Nagykereskedelmi Hozzáférési Szolgáltatás GPON Környezetben;
c) GPON Előfizetői Szakasz Teljes Átengedése;
- HFC (DOCSIS 3.0. vagy magasabb technológia) hozzáférési hálózatot épít ki
a) Országos Bitfolyam Hozzáférés Kábelhálózati Környezetben;
b) Közeli Bitfolyam Hozzáférés Kábelhálózati Környezetben;
c) HFC Előfizetői Szakasz Teljes Átengedése
szolgáltatást (a továbbiakban együttesen: Újgenerációs Szolgáltatások) tesz elérhetővé nagykereskedelmi partnerei számára.
Tájékoztatjuk, hogy az Újgenerációs Szolgáltatások igénybevétele nagykereskedelmi partnereink részéről a Rezes Szolgáltatásokhoz képest eltérő műszaki követelményeket (pl. eltérő előfizetői végberendezés, HFC hálózat esetében IP cím kapacitás stb.) igényel, amelyről részletesebb információt a MARUO 3. mellékletében, illetve a mindenkor hatályos csatlakoztatható végberendezések listájában találhatnak.
A Rezes Szolgáltatások megszüntetésének ütemezése:
Azokon a területeken, amelyeken a jelen tájékoztatás első közzétételekor (2020. április 23.) a Rezes Szolgáltatásokra nincs igénybevétel nagykereskedelmi partnerei részéről, a Magyar Telekomnak a tájékoztatás közzétételét követően nem áll módjában Rezes Szolgáltatásra vonatkozó új igényt befogadni, illetve teljesíteni, ugyanakkor a tájékoztatás első közzétételétől kezdődően (2020. április 23.) biztosítja az Újgenerációs Szolgáltatások igénybevételének lehetőségét. Ezeken a területeken a tájékoztatás első közzétételét (2020. április 23.) követő 6 hónappal a Magyar Telekom a Rezes Szolgáltatást visszavonja.
Azokon a területeken, amelyeken jelen tájékoztatás közzétételekor a Rezes Szolgáltatásokra van igénybevétel nagykereskedelmi partnerei részéről, a Magyar Telekom az érintett területre vonatkozó tájékoztatás közzétételétől számított 2 év elteltével szünteti meg a Rezes Szolgáltatásait, azzal, hogy a visszavonás napját megelőző 12 hónapon belül a Magyar Telekom már nem fogad be új igénybejelentéseket a Rezes Szolgáltatásra. Igénybevétellel érintett település esetében a Magyar Telekom Rezes Szolgáltatásait abban az esetben szünteti meg a megjelölt határidővel, ha a visszavonás napját megelőzően legalább 12 hónappal az Újgenerációs Szolgáltatások elérhetővé válnak nagykereskedelmi partnereink számára.
Az igénybevétellel érintett és nem érintett területeket, az ezekre vonatkozó bejelentés megtételének napját, az új igénybejelentések befogadásának határidejét, a Rezes Szolgáltatás megszüntetésének napját, továbbá az elérhető új hálózat típusát (FTTH GPON vagy HFC) a csatolt táblázatban találhatják szűrési lehetőségekkel.
Tájékoztatjuk, hogy a megszűnő Rezes Szolgáltatásokhoz kapcsolódó hozzáférési pontokat és helymegosztási helyszíneket a MARUO 2. Melléklete tartalmazza, amelynek aktuális verzióját a Magyar Telekom negyedéves rendszerességgel közzéteszi honlapján.
Azon települések, illetve területek esetében, amelyek tekintetében a csatolt táblázat szerint a Magyar Telekom „részlegesen” vonja vissza a Rezes Szolgáltatásait, az igénybevétellel érintett Partnerünk – titoktartási megállapodás megkötését követően – utca szintű információt kérhet, amelyből így beazonosíthatóvá válnak a Rezes Szolgáltatások megszüntetésével érintett előfizetői hozzáférési pontok. A Magyar Telekom az ilyen információszolgáltatás iránti igényeket a hiánytalan igény beérkezésétől számított 5 napon belül teljesíti.
Tájékoztatjuk, hogy a folyamatosan, előreláthatólag negyedéves rendszerességgel – a honlapunkon közzétett táblázat frissítésével – bővítjük és közzétesszük azon települések, területek listáját, amelyeken a Rezes Szolgáltatásainkat megszüntetjük, természetesen mindenkor betartva a fent említett határidőket. Az érintett területre, településre vonatkozó bejelentés és ezáltal a Rezes Szolgáltatás megszüntetésének napjáról az aktuális listában tájékozódhatnak.
Ha a bejelentéskor előre nem látható körülmény folytán valamely igénybevétellel érintett településen, illetve területen az újgenerációs hozzáférési hálózat még nem épül ki vagy előreláthatóan nem fog kiépülni a tájékoztatás közzétételétől számított 12. hónap végéig, a Rezes Szolgáltatásokra vonatkozó igénybejelentések befogadásának határideje és ezzel a Rezes Szolgáltatások megszüntetésének határideje automatikusan meghosszabbodik. A Magyar Telekom a tényleges visszavonás napját megelőzően legalább 90 napos felmondási idővel felmondja a Rezes Szolgáltatásokra vonatkozó Egyedi Hálózati Szerződéseket.
A fenti határidők természetesen nem érintik tisztelt Partnerünk azon jogát, hogy amennyiben a Rezes Szolgáltatás megszüntetésének határidejét megelőzően elérhetővé válnak az Újgenerációs Szolgáltatások, akkor azokat már korábban igénybe vegyék.
Felhívjuk Tisztelt Partnerünk figyelmét, hogy a 2020. április 23-án közzétett táblázatban foglaltakhoz képest – mind az „igénybevétellel nem érintett települések”, mind az „igénybevétellel érintett települések” vonatkozásában – kevesebb településen vonjuk vissza Rezes Szolgáltatásainkat, továbbá egyes településeken csak „részlegesen” kerülnek visszavonásra a Rezes Szolgáltatások. Kérjük a Rezes Szolgáltatások visszavonására vonatkozó feltételek tekintetében a jelen (2020. június 16-án közzétett és 2020. szeptember 30-án módosított) tájékoztatónkat, illetve a 2020. június 16-án közzétett – majd ezt követően folyamatosan frissített – táblázatban foglaltakat szíveskedjenek irányadónak tekinteni.
Amennyiben kérdésük van a Rezes Szolgáltatások megszüntetéséhez kapcsolódóan, partnermenedzserük készséggel áll az Önök rendelkezésére!
Üdvözlettel:
Magyar Telekom Nyrt.
Tisztelt Partnerünk!
A Magyar Telekom elkötelezett az újgenerációs hozzáférési hálózatok kiépítése és a nagyobb sávszélességű szélessávú szolgáltatások nyújtása iránt. A technológiaváltással járó hálózatfejlesztések magukkal vonják a hagyományos réz érpáras hozzáférési hálózatokon nyújtott hálózati szolgáltatások megszüntetését azokon a területeken, ahol elérhetővé válnak az újgenerációs FTTH GPON vagy HFC (DOCSIS 3.0. és magasabb technológia) hozzáférési hálózaton nyújtható szolgáltatások.
A fentiekre tekintettel a Magyar Telekom tájékoztatja Önöket, hogy a hozzáférési referenciaajánlatában (a továbbiakban: MARUO) megajánlott alábbi szolgáltatások[1] (a továbbiakban együttesen: Rezes Szolgáltatások) a lenti ütemezés szerint megszüntetésre kerülnek:
a) Réz Érpáras Helyi Hurok Teljes Átengedése
b) Réz Érpáras Helyi Alhurok Teljes Átengedése
c) Réz Érpáras Helyi Hurok Részleges Átengedése
d) Réz Érpáras Helyi Alhurok Részleges
Átengedése
e) Országos Bitfolyam Hozzáférés Réz-xDSL és
FTTx-xDSL Környezetben
f) L2
Nagykereskedelmi Hozzáférési Szolgáltatás FTTx-xDSL Környezetben.
A megszűnő Rezes Szolgáltatások helyett a Magyar
Telekom azokon a területeken, amelyeken
- FTTH GPON hozzáférési
hálózatot épít ki
a) Országos Bitfolyam
Hozzáférés GPON Környezetben;
b) L2 Nagykereskedelmi
Hozzáférési Szolgáltatás GPON Környezetben;
c) GPON Előfizetői
Szakasz Teljes Átengedése;
- HFC (DOCSIS 3.0. vagy
magasabb technológia) hozzáférési hálózatot épít ki
a) Országos Bitfolyam
Hozzáférés Kábelhálózati Környezetben;
b) Közeli Bitfolyam
Hozzáférés Kábelhálózati Környezetben;
c) HFC Előfizetői
Szakasz Teljes Átengedése
szolgáltatást (a továbbiakban együttesen:
Újgenerációs Szolgáltatások) tesz elérhetővé nagykereskedelmi partnerei
számára.
Tájékoztatjuk, hogy az Újgenerációs Szolgáltatások igénybevétele nagykereskedelmi partnereink részéről a Rezes Szolgáltatásokhoz képest eltérő műszaki követelményeket (pl. eltérő előfizetői végberendezés, HFC hálózat esetében IP cím kapacitás stb.) igényel, amelyről részletesebb információt a MARUO 3. mellékletében, illetve a mindenkor hatályos csatlakoztatható végberendezések listájában találhatnak.
A Rezes Szolgáltatások megszüntetésének ütemezése:
Azokon a területeken, amelyeken a jelen tájékoztatás első közzétételekor (2020. április 23.) a Rezes Szolgáltatásokra nincs igénybevétel nagykereskedelmi partnerei részéről, a Magyar Telekomnak a tájékoztatás közzétételét követően nem áll módjában Rezes Szolgáltatásra vonatkozó új igényt befogadni, illetve teljesíteni, ugyanakkor a tájékoztatás első közzétételétől kezdődően (2020. április 23.) biztosítja az Újgenerációs Szolgáltatások igénybevételének lehetőségét. Ezeken a területeken a tájékoztatás első közzétételét (2020. április 23.) követő 6 hónappal a Magyar Telekom a Rezes Szolgáltatást visszavonja. Az igénybevétellel nem érintett területeket, az érintett területre vonatkozó bejelentés megtételének napját, az új igénybejelentések befogadásának határidejét, a Rezes Szolgáltatás megszüntetésének napját, továbbá az elérhető új hálózat típusát (FTTH GPON vagy HFC) a csatolt táblázatban, az „Igénybevétellel nem érintett t.” elnevezésű lapfülön találhatják.
Azokon a területeken, amelyeken jelen tájékoztatás közzétételekor a Rezes Szolgáltatásokra van igénybevétel nagykereskedelmi partnerei részéről, a Magyar Telekom az érintett területre vonatkozó tájékoztatás közzétételétől számított 2 év elteltével szünteti meg a Rezes Szolgáltatásait, azzal, hogy a visszavonás napját megelőző 12 hónapon belül a Magyar Telekom már nem fogad be új igénybejelentéseket a Rezes Szolgáltatásra. Igénybevétellel érintett település esetében a Magyar Telekom Rezes Szolgáltatásait abban az esetben szünteti meg a megjelölt határidővel, ha a visszavonás napját megelőzően legalább 12 hónappal az Újgenerációs Szolgáltatások elérhetővé válnak nagykereskedelmi partnereink számára. Az igénybevétellel érintett területeket, az érintett területre vonatkozó bejelentés megtételének napját, az új igénybejelentések befogadásának határidejét, a Rezes Szolgáltatás megszüntetésének napját, továbbá az elérhető új hálózat típusát (FTTH GPON vagy HFC) a csatolt táblázatban, az „Igénybevétellel érintett ter.” elnevezésű lapfülön találhatják.
Tájékoztatjuk, hogy a megszűnő Rezes Szolgáltatásokhoz kapcsolódó hozzáférési pontokat és helymegosztási helyszíneket a MARUO 2. Melléklete tartalmazza, amelynek aktuális verzióját a Magyar Telekom negyedéves rendszerességgel közzéteszi honlapján.
Azon települések, illetve területek esetében, amelyek tekintetében a csatolt táblázat szerint a Magyar Telekom „részlegesen” vonja vissza a Rezes Szolgáltatásait, az igénybevétellel érintett Partnerünk – titoktartási megállapodás megkötését követően – utca szintű információt kérhet, amelyből így beazonosíthatóvá válnak a Rezes Szolgáltatások megszüntetésével érintett előfizetői hozzáférési pontok. A Magyar Telekom az ilyen információszolgáltatás iránti igényeket a hiánytalan igény beérkezésétől számított 5 napon belül teljesíti.
Tájékoztatjuk, hogy a folyamatosan, előreláthatólag negyedéves rendszerességgel – a honlapunkon közzétett táblázat frissítésével – bővítjük és közzétesszük azon települések, területek listáját, amelyeken a Rezes Szolgáltatásainkat megszüntetjük, természetesen mindenkor betartva a fent említett határidőket. Az érintett területre, településre vonatkozó bejelentés és ezáltal a Rezes Szolgáltatás megszüntetésének napjáról az aktuális listában tájékozódhatnak.
Ha a bejelentéskor előre nem látható körülmény folytán valamely igénybevétellel érintett településen, illetve területen az újgenerációs hozzáférési hálózat még nem épül ki vagy előreláthatóan nem fog kiépülni a tájékoztatás közzétételétől számított 12. hónap végéig, a Rezes Szolgáltatásokra vonatkozó igénybejelentések befogadásának határideje és ezzel a Rezes Szolgáltatások megszüntetésének határideje automatikusan meghosszabbodik. A Magyar Telekom a tényleges visszavonás napját megelőzően legalább 90 napos felmondási idővel felmondja a Rezes Szolgáltatásokra vonatkozó Egyedi Hálózati Szerződéseket.
A fenti határidők természetesen nem érintik tisztelt Partnerünk azon jogát, hogy amennyiben a Rezes Szolgáltatás megszüntetésének határidejét megelőzően elérhetővé válnak az Újgenerációs Szolgáltatások, akkor azokat már korábban igénybe vegyék.
Felhívjuk Tisztelt Partnerünk figyelmét, hogy a 2020. április 23-án közzétett táblázatban foglaltakhoz képest – mind az „igénybevétellel nem érintett települések”, mind az „igénybevétellel érintett települések” munkalapon – kevesebb településen vonjuk vissza Rezes Szolgáltatásainkat, továbbá egyes településeken csak „részlegesen” kerülnek visszavonásra a Rezes Szolgáltatások. Kérjük a Rezes Szolgáltatások visszavonására vonatkozó feltételek tekintetében a jelen (2020. június 16-án közzétett) tájékoztatónkat, illetve a 2020. június 16-án közzétett – majd ezt követően folyamatosan frissített – táblázatban foglaltakat szíveskedjenek irányadónak tekinteni.
Amennyiben kérdésük van a Rezes Szolgáltatások megszüntetéséhez kapcsolódóan, partnermenedzserük készséggel áll az Önök rendelkezésére!
Üdvözlettel:
Magyar
Telekom Nyrt.
A Magyar Telekom tájékoztatja a Jogosult Szolgáltatókat, hogy 2019. december 1-től hatályba lép a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Elnökének PC/16593-31/2018. számú, a Magyar Telekom Nyrt. átengedési referenciaajánlat (MARUO) módosításának jóváhagyása tárgyában hozott határozata alapján módosításra került referenciaajánlat.A módosított referenciaajánlat 2019. december 1. napján lép hatályba, azzal hogy az L2 regionális szintű nagykereskedelmi hozzáférési alapszolgáltatás rendelkezésre állásának véghatárideje a módosított referenciaajánlat hatálybalépését követő hatodik hónap első napja, azaz 2020. június 1. E naptól köteles a Magyar Telekom az L2 regionális szintű nagykereskedelmi hozzáférési alapszolgáltatás nyújtására, az L2 regionális szintű nagykereskedelmi hozzáférési alapszolgáltatás igénybevételére vonatkozó Igénybejelentés befogadására, illetve ettől a naptól kezdve köteles az L2 regionális szintű nagykereskedelmi hozzáférési alapszolgáltatásra vonatkozó információkhoz való hozzáférést az információs hozzáférési felületen keresztül a Jogosult Szolgáltatók számára biztosítani.A Magyar Telekom köteles a módosításra került referenciaajánlatot a határozat kézhezvételét követő 5 napon belül, internetes oldalán nyilvánosságra hozni, melyet ezúton megtesz. A jóváhagyott referenciaajánlat az alábbi MARUO honlapon érhető el.
Új sávszélességű Országos Bitfolyam Hozzáférés (Kábelhálózat Környezetben) termék bevezetésének közzététele (2019. október 1.):A Magyar Telekom tájékoztatja a Jogosult Szolgáltatókat, hogy 2019. december 1-től - a Magyar Telekom új kiskereskedelmi szolgáltatása bevezetésével egy időben - új sávszélességű Országos Bitfolyam Hozzáférés (Kábelhálózat Környezetben) termék kerül bevezetésre HFC hozzáférési hálózaton az alábbi paraméterekkel:
Letöltési sebesség (kínált/garantált): 1000/100 Mbps;
Feltöltés sebesség (kínált/garantált): 200/20 Mbps.
A szolgáltatás igénybevétele a Magyar Telekom HFC hozzáférési hálózattal lefedett JPE területén induláskor csak korlátozottan, az alábbi területekhez tartozó előfizetői hozzáférési pontok egy részén lesz elérhető. Tervezzük a képesség kiterjesztését a HFC hálózat többi területére is, melyet a Magyar Telekom elektronikus információs felületén tudnak Partnereink ellenőrizni.
Budapest III.kerület, Budapest XVII. kerület, Budapest XVIII. kerület és Budakalász
A HFC hálózaton már működő szolgáltatás esetében igényelt 1000M sávszélességre történő váltás során a meglévő előfizetői bekötőkábelek cseréjére lehet szükség, ami a helyszínen szerelési munkálatokkal jár. Kérjük a Jogosult Szolgáltatókat, hogy erről ügyfeleiket előzetesen szíveskedjenek tájékoztatni. Az új Országos Bitfolyam Hozzáférés (Kábelhálózat Környezetben) szolgáltatáshoz tartozó forgalom átadási pontot a MARUO 2. Melléklete tartalmazza.
A szolgáltatás igénybevételéhez szükséges CPE paramétereit a MARUO 1 sz. függeléke tartalmazza.
A Magyar Telekom tájékoztatja a Jogosult Szolgáltatókat, hogy
2019. szeptember 2-tól - a Magyar Telekom új kiskereskedelmi
szolgáltatása bevezetésével egy időben - új sávszélességű Országos Bitfolyam
Hozzáférés (Kábelhálózat Környezetben) termék kerül bevezetésre HFC hozzáférési
hálózaton az alábbi paraméterekkel:
Letöltési sebesség (kínált/garantált): 1000/100 Mbps;
Feltöltés sebesség (kínált/garantált): 25/4 Mbps.
A szolgáltatás igénybevétele a Magyar Telekom HFC hozzáférési
hálózattal lefedett JPE területén található előfizetői hozzáférési pontokon a
MARUO-ban meghatározott feltételekkel lehetséges.
Az új Országos Bitfolyam Hozzáférés (Kábelhálózat Környezetben)
szolgáltatáshoz tartozó forgalom átadási pontot a MARUO 2. Melléklete
tartalmazza.
A szolgáltatás igénybevételéhez új CPE
típus szükséges, melyek paramétereit a MARUO 1 sz. függeléke tartalmazza.
A Magyar Telekom tájékoztatja továbbá a Jogosult Szolgáltatókat,
hogy a MARUO 1. sz függelékben az országos és közeli bitfolyam hozzáférés
szolgáltatásokhoz alkalmazható előfizető oldali végberendezések listája jelen
tájékoztatás közzétételével egyidejűleg további CPE típusokkal is bővült.
A MARUO 3. sz. melléklet VIII.6, IX.7, X.6 és XI. 6 pontjaiban és 7. sz. melléklet 8.3, 9.3, 10.3 és 11.3 pontjaiban szereplő, a hivatkozott pontok szerint eredetileg 2019. június 30-ig tartó átmeneti rendelkezés időszaka 2019. december 31-ig meghosszabbításra kerül, így ezen időpontig továbbra is lehetőséget biztosítunk Partnereink számára, hogy igény esetén az országos bitfolyam szolgáltatáshoz Telekom tulajdonú CPE-ket vegyenek igénybe. A CPE biztosítás egyéb feltételei (pl. hibakezelés, havi bérleti díj, visszagyűjtés) nem változnak.