Fenntarthatósági Nap 5 beszámoló
Fenntartható fejlődés, tudatos életmód, zöld
ötletek, kreatív megoldások – és számtalan felejthetetlen
pillanat. 2012-ben már ötödik alkalommal rendeztük meg
a Fenntarthatósági Napot.
Ahogy eddig minden évben, most is az volt a célunk, hogy megmutassuk, milyen új ötletek, megoldások születtek az elmúlt egy évben a fenntartható fejlődést terén – s ezzel minél többeknek segítsünk a tudatos életvitel kialakításában. Reggeltől hajnalig várták az érdekes, elgondolkodtató, inspiratív programok az érdeklődőket 2012. szeptember 29-én, a Millenáris Parkban megrendezett Fenntarthatósági Nap 5 során, amire ebben az évben már több ezren voltak kíváncsiak.
A rendezvény szimbóluma az a monumentális "zöldfal" volt, melyet a rendezvényre látogatók a helyszínen közösen díszíthettek fel. A másfél tonnás - öt méter széles és öt méter magas „zöld fal” 16 építő és dekoratőr, több mint 6 órás munkája során, több száz cserepes virág felhasználásával épült fel. A páratlan kortárs képzőművészeti alkotást a rendezvény végeztél a Telekom Krisztina körúti székházának aulájába szállították.
A rendezvény lényegét: a megszokottól eltérő, innovatív megoldások közkinccsé tételét fogalmazta meg mindenki számára a Mentés másként szlogen. Ennek jegyében számos új megközelítést, eredeti gondolatot ismerhettek meg az érdeklődők a fenntarthatóság témaköreiben – gazdaság, környezet, társadalom – tartott beszélgetéseken. Többek között szó volt arról, miért nem érdekli a fiatalabb generációkat a fenntartható fejlődést is befolyásoló közélet; mi a jelentősége a városi zöldfelületeknek, illetve hogyan használhatóak ki még jobban, okosabban a városi terek; milyen megújuló energiaforrásokkal gazdálkodhatunk ma Magyarországon – és arról, mitől is zöld egy fesztivál. A beszélgetések ebben az évben a megszokottól eltérően zajlottak: mindegyiken részt vett egy-egy slammer is, aki a maga sajátos nézőpontjából és nyelvén kommentálta a hallottakat, az utca emberének véleményét képviselve.
A beszélgetéseket Csányi Vilmos etológus előadása vezette be, aki elmondta, hogy a jelen embere bár közösségben él, a társadalmi szabályokat többnyire nem tartja be, ami hosszú távon drámai következményekkel járhat az életkörülményeinkre. A problémák elkerüléséhez arra van szükség, hogy új játékszabályokat alakítsunk ki, amelyek elősegítik az erőforrások egyenlőbb elosztását; az ehhez szükséges technológia már létezik, csupán a globális szemléletváltás hiányzik.
A rendezvényen díjátadókra is sor került: kihirdettük a hello holnap! Jövő-Kép pályázat, a hello holnap! Sajtódíj és Fenntarthatósági Nap 5 alkalmából meghirdetett kreatív versenyek győzteseit.
hello holnap! Sajtódíj
- Hermann Irén
hello holnap! Jövő-Kép pályázat:
- 1. helyezett: Lakatos Benedek: Vágyaim városa
- 2. helyezett: Szabó László: Fenntartható fejlődés
- 3. helyezett: Mészáros Csaba: Sajtó
Fenntarthatóság Nap 5, kreatív pályázatok:
- Zene: W2 projekt: Minden na’on jó
- Film: Kervárits Ádám: Az utolsó nap
- Kreatív: Bayrak Yusuf: Future Water
- Közönségdíj: Varga Katalin: Passzív ház az Uriel lepkefarmon
A rendezvény során számos érdekes kiállítás és program is zajlott, ahol ötleteket, inspirációt meríthettek a látogatók a mindennapokhoz. Bemutatkoztak az újrahasznosított anyagokból készült telefonok, az elektromos autók – közülük a Telekom flottájának tagját vezetni is lehetett –, felépült egy napfénnyel megvilágított mintalakás, kiderült, milyen eszközöket készíthetünk a régi kerékpárokból – és emellett még számos kiállító mutatta meg mindenkinek zöld, fenntartható termékeit, megoldásait.
A Fenntarthatósági Nap 5 maga is környezetkímélő volt: a szervezés során minimális mennyiségű papírt használtunk fel, így a regisztráció is kizárólag az interneten zajlott. A biciklivel érkezők külön tárolókban hagyhatták járműveiket, míg a látogatók mindegyike újratölthető, újrahasznosított anyagból készült re:poharakból ihatta meg a vendégköszöntő bioszörpöt, vagy tölthetett bele később fair trade teát vagy kávét. Az esti koncert bevételét pedig ismételten faültetésre fordítják a szervezők.
A rendezvényt a jól megérdemelt afterparty zárta, ahol fellépett a Bankrupt, a Budapest Riddim Band – kiegészülve a Jamaikából érkező Shaka Blackkel –, valamint a PASO. A koncertbelépőkből származó bevételből – már hagyományos módon – fákat ültetünk, melyek nekünk már talán nem, de a következő generációknak biztosan árnyékot nyújtanak majd.