Fenntarthatósági Nap 1, 2008. november 21.
Megváltható-e pénzért a környezetszennyezés? Mit tudunk az alternatív energiákról, helyesen használjuk-e őket? A hidrogén vagy a napenergia, netán a szél a jövő energiahordozója? Mit jelent az ökológiai hátizsák? Milyen eszközökkel változtathatunk valóban az életvitelünkön? Ezekre és számos más kérdésre kerestük a választ 2008. november 21-én, az első Fenntarthatósági Napon, a Magyar Telekom, a Merlin Energia és a Vegyél Vissza! Program szervezésében.
A rendezvény több mint 300 vendége – a CO2NTRA alkalmazás segítségével – már a bejáratnál szembesülhetett azzal, mekkora szén-dioxid-terheléssel jár a mindennapi élete. Az érkezőket a Merlin kupakokból és csomagolóanyagokból készült Ökosztümeit viselő hoszteszek várták, majd kezdetét vette a szakmai előadásokból, energizáló csapatversenyekből és kiállításokból álló programsorozat.
A nap folyamán több szakmai beszélgetés is zajlott, melynek során a résztvevők először röviden elmondták gondolataikat a témával kapcsolatban, majd megvitatták ezeket a közönséggel is. A témák a fenntarthatósággal, tudatos életmóddal, a zöld megoldásokkal voltak kapcsolatosak: felelősségvállalás, alternatív energiák, beépített energia (passzív ház, hőszigetelés, autonóm ház), utazáscsökkentés az új technológiák segítségével. Az előadások visszatérő jelmondatként többször is hallhattuk: „Az a legtakarékosabb energia, amit nem fogyasztunk el.” Nem elég energiatakarékos eszközöket vásárolni, ugyanolyan fontos, hogy figyeljünk a használatukra is: a feleslegesen bekapcsolt tévék, az égve felejtett izzók, a stand-by üzemmódú készülékek az energiafogyasztásunk harmadát is jelenthetik.
A programokat érdekes, a mindennapok során hasznosítható zöld, energiatakarékos megoldások bemutatója kísérte: megismerhettük a szélkerék, a napelem, a Solarspot működését, vezethettünk Honda Civic hibrid autót, kipróbálhattunk takarékos háztartási eszközöket, megismerhettük a bio- és 100 kilométeres étrendet, a retextilt, a fair trade termékeket, a komposztálási lehetőségeket, a felelősen tevékenykedő cégek kínálatát. A kiállítók között remek ötletek, egyszerű üzenetek és konkrét javaslatok is helyet kaptak. Az MTVSZ elhozta az utolsó hóembert (akiből csak az orra és szeme maradt meg), a Solarspot az egyedülálló, a lakáson belül természetes fényt biztosító csőrendszerét, a Retextil helyben készítette újrahasznosított és igen kényelmes ülőalkalmatosságait. Az OBI-nál kreatív sarok és virágültetés várta a vendégeket, a Magyar Telekom standjánál lehetőség nyílt megismerni a vállalat fenntarthatósági tevékenységét, vagy egy csésze zöld tea kíséretében készülhettek a csapatok a helyi versenyre. A Greenpeace standjánál megismerhették a napszakács módszerét, a merészebbek a házi komposztálásból vehettek leckét, a kreatívok pedig hulladékból elképesztő tárgyakat készíthettek – mindeközben a belépőként szolgáló PET palackokból egy óriási rozmár is a színpadra került a nap végére.
A jól sikerült rendezvényt afterparty zárta a Merlinben.
Az ébresztő szándékkal életre hívott rendezvény célja, hogy a fenntarthatóságért küzdő szervezetek, vállalatok egyfajta bemutató fórumává váljon és minél nagyobb tömegeknek jutassa el üzenetét a változás fontosságáról. Az esemény résztvevői, összegzése, képei megtekinthetők a http://fenntarthatonap.hu oldalon.